Dzień Ziemi w ZdrowieWita
Dzień Ziemi w ZdrowieWita

 

Ziemia. Jest przez nas zniszczona.

Ostatnie 200 lat działalności człowieka, dało się we znaki naszej planecie. Efekt cieplarniany, kurczenie lasów, lodowców, potężne ilości odpadów, erozje gleb, wymieranie gatunków.

Nigdy przedtem nie obserwowaliśmy tych zjawisk na tak wielką skalę. Można oskarżać potężne korporacje, posiadające wiele fabryk, jednak nie powinniśmy umniejszać naszego udziału, jako jednostki, w tym procesie. Wystarczy pomnożyć objętość kropli wody z kapiącego kranu przez tysiące mieszkań i domów, aby otrzymać w skali roku miliony hektolitrów wody.

 

 

Ziemia

Jak podaje worldometers.info, w tym roku straciliśmy już 1 577 684 hektarów lasów. Część w wyniku bezpośredniej działalności człowieka, poprzez wycinkę drzew. Drugim powodem tego stanu są pożary, teoretycznie nie związane z działalnością człowieka (lecz do tego jeszcze wrócimy w dalszej części).

5 764 514 hektarów ziemi zostało zniszczonych w wyniku erozji gleby lub pustynnienia. Innymi słowy, to powierzchnia, której możliwość do utrzymania życia flory i fauny jest zbliżona do zera. Wielkość tego obszaru możemy porównać do powierzchni Warszawy pomnożonej 111 razy.

Dodatkowo, wyciskamy z naszej ziemi tyle surowców, ile tylko damy radę. Na przykład, do wyczerpania całej ropy naftowej, zostały nam 42 lata (przy obecnym stopniu zużycia). Przynajmniej na starość, wszyscy będziemy mogli cieszyć się elektrycznymi samochodami.

 

Powietrze

Wyrzuciliśmy do atmosfery 11 miliardów ton CO2. Należy tutaj obalić pewien mit krążący w internecie o wulkanach. Otóż te ostatnie, emitują około 300 ml ton dwutlenku węgla rocznie. Szybko możemy policzyć, że w niecałe 4 miesiące dostarczyliśmy do naszej atmosfery taką ilość CO2, na którą wulkany musiałby pracować 37 lat.

Niestety wiążą się z tą działalnością nieprzyjemne skutki. Wzrost średniej temperatury (a co za tym idzie coraz częściej występujące i coraz większe pożary lasów), topnienie lodowców i zaburzenie fauny z nimi związanej oraz nieustanne podnoszenie się poziomu wód oceanicznych.

 

Woda

Od lat 80 XX wieku, obszar lodowców skurczył się z 7,5 milionów km2 do 5 milinów km2. Utraciliśmy bezpowrotnie taką powierzchnię, która pokryłaby całą Kalifornię, Alaskę i Teksas. Większość Modeli statystycznych wskazuje, że do roku 2050 zostanie już tylko 520 tysięcy km2 pokrywy lodowej. Najczarniejsze scenariusze przewidują nawet całkowitą utratę lodu.

Sprawa z wodą słodką nie przedstawia się wcale lepiej. W tym roku zużyliśmy już jej 1 340 699 650 milionów litrów. To tyle, co 6% pojemności Bałtyku. Mimo iż, nasz gatunek zużywa tak dużo pitnej wody, to ponad 792 miliony ludzi nie posiada do niej bezpośredniego dostępu.

 

Śmieci

Czasem jednak oddajemy coś do środowiska. W tym roku ofiarowaliśmy już prawie 3 miliony ton chemikaliów. Rocznie wyrzucamy około 2 miliardy ton odpadów. Według raportu Banku Światowego ,,What a Whaste 2.0 A Global Snapchot of Solid Waste Management to 2050”, za 30 lat będziemy już produkować 3,4 miliarda ton odpadów każdego roku. Wygląda na to, że za 3 dekady, będziemy mogli poznać inne zastosowanie łopaty do odśnieżania.

 

Jak zostać Kapitanem Planetą?

Często zastanawiamy się – co jednostka może w tej sprawie zdziałać? Odpowiedź jest prosta: każda, nawet najmniejsza zmiana naszych nawyków ma wpływ na środowisko. Ludzie nie wycinają lasów dla przyjemności i nie wyrzucają dymu z fabryk dla zabawy. Powodem jesteśmy my – konsumenci.

Dlatego cieszą nas takie firmy, których misja opiera się na ekologii i filozofii zerowaste, takie jak Nowa Kosmetyka czy Mydlarnia Cztery Szpaki.

Produkty, które wytwarzają ręcznie, posiadają naturalne składy, są vege, a przed wszystkim ich opakowania nie szkodzą środowisku. Znajdziemy tu szampony w kostkach bez zbędnego plastiku na wierzchu lub szklane buteleczki, które możemy odesłać po zużyciu kosmetyku, a w zamian otrzymamy punkty lojalnościowe lub dodatkowe rabaty.

Nawet w paczkach z zamówieniami, nie znajdziemy ani jednego grama folii bąbelkowej, którą z powodzeniem zastępuje papier i karton. 

 

 

(Nie) Zwykłe Szare Mydło   Podchmielona Kostka Szamponowa

 

 

 

Mydło Naturalne z Peelingiem z pestek czerwonej porzeczki     Hydrolat z róży damasceńskiej

 

,,Nie zostawiać śmieci po zużytych kosmetykach” – to może być nasz pierwszy mały krok do wielkiej idei ratowania naszej, ciągle jeszcze pięknej, niebiesko-zielonej kulki dryfującej w kosmosie, którą nazywamy domem.

 

Z pozdrowieniami od ekipy ZdrowieWita

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl