Lampy na podczerwień i masażery z promiennikiem – jakie mają przeznaczenie? 0
Lampy na podczerwień i masażery z promiennikiem – jakie mają przeznaczenie?

Jak działa tego rodzaju sprzęt medyczny? Czym jest promieniowanie podczerwone i dlaczego jest coraz bardziej cenione w medycynie? Sprawdź, w jakich zabiegach wykorzystuje się naświetlanie podczerwienią i przekonaj się, czy leczenie ciepłem jest odpowiednie dla osób w każdym wieku. Zapraszamy do lektury!

Czym dokładnie są promienie podczerwone?

Są to niewidzialne promienie elektromagnetyczne o długości fali wynoszącej od 770 do 15 000 nanometrów. Stanowią część światła słonecznego i zapewniają człowiekowi dobre samopoczucie fizyczne oraz psychiczne. Działanie biologiczne promieniowania podczerwonego jest związane z transmitowaniem ciepła w postaci niewidocznej fali świetlnej oraz podniesieniem temperatury komórek i tkanek. Promienie podczerwone przyczyniają się też do zwiększenia miejscowej przemiany materii oraz wydzielania potu.

Jak działają lampy na podczerwień i masażery z promiennikiem?

Zanim dowiesz się, jakie przeznaczenie ma sprzęt medyczny wykorzystujący podczerwień, przyjrzymy się bliżej jego działaniu. Jak już wyżej wspomnieliśmy, istotą promieniowania podczerwonego jest generowanie ciepła. Prowadzi ono do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwiększenia przepływu krwi tętniczej przez tkanki oraz aktywizacji przemiany materii. Fale podczerwieni zmniejszają ból, a także działają kojąco w przypadku obrzęków skórnych. Dzięki stymulacji komórek i tkanek mobilizują siły obronne organizmu oraz wspomagają usuwanie toksyn, które są wydalane wraz z potem. Z tego względu lampa na podczerwień stanowi narzędzie w niwelowaniu wielu przypadłości takich jak ból mięśni, migrena czy reumatyzm.

Sprzęt medyczny na podczerwień – kiedy można po niego sięgnąć?

Lampy na podczerwień i masażery z promiennikiem nadają się do wykonywania dobroczynnych zabiegów w zaciszu własnego domu, o czym przekonuje się coraz większa liczba osób. Światło podczerwone można stosować w terapii wspomagającej zwalczanie schorzeń gardła, krtani, nosa oraz uszu. Ciepło wytwarzane przez masażer z promiennikiem bardzo dobrze sprawdza się też w przypadku napięcia mięśniowego oraz infekcji wirusowych, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne i polepsza ukrwienie.

Wskazania do stosowania sprzętu medycznego na podczerwień to:

  • zespoły bólowe oraz nerwobóle,

  • choroby reumatyczne,

  • zwiększone napięcie mięśniowe,

  • przeziębienie, zapalenie zatok oraz katar,

  • zerwane mięśnie i ścięgna,

  • przewlekłe stany zapalne, w których zalecane jest miejscowe stosowanie ciepła.

Terapia promieniowaniem podczerwonym nie jest oczywiście idealnym środkiem na wiele chorób. Najlepsze efekty przynosi jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego oraz rehabilitacji.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania urządzeń na podczerwień?

Chociaż zastosowanie sprzętu medycznego działającego na podczerwień jest bardzo szerokie, nie wszyscy mogą z niego korzystać. Urządzenia wytwarzające ciepło nie są polecane osobom gorączkującym, ze skłonnością do krwotoków, czynną gruźlicą oraz nowotworami złośliwymi. Z lamp i masażerów z promiennikiem nie powinni też korzystać pacjenci z żylakami, ostrymi stanami zapalnymi skóry i tkanek miękkich oraz niewydolnością krążenia.

Zadbaj o dobre samopoczucie ze ZdrowieWita!

W przypadku bólu pleców, przeziębienia czy napięcia mięśniowego wywołanego urazem nie musisz od razu sięgać po najsilniejsze środki farmakologiczne. W niwelowaniu powyższych dolegliwości bardzo dobrze sprawdza się nowoczesny sprzęt medyczny wykorzystujący promieniowanie podczerwone. Jeśli jeszcze nie znasz lamp na podczerwień i masażerów z promiennikiem, możesz odwiedzić sklep internetowy ZdrowieWita. Znajdziesz tam profesjonalne urządzenia do naświetlania ciała, dzięki którym możesz zmniejszyć odczuwany ból, zwiększyć przepływ krwi przez tkanki i zniwelować dokuczliwe napięcie mięśni. Sprawdź, jak to działa.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium