Kobiety, które zmieniły Świat 0
Kobiety, które zmieniły Świat

Jakie nazwiska przychodzą nam do głowy jako pierwsze, kiedy pomyślimy o wybitnym naukowcu, nobliście, człowieku, który inspirował lub przyczynił się do pokoju na świecie? Zazwyczaj kojarzymy takie dziedziny z mężczyznami - Einstein, Hawking, Gandhi. Natomiast rolę kobiet uszczuplamy.

Wiemy, że też przyczyniały się do postępu kulturowego oraz technologicznego, posiadają wybitne osiągnięcia w dziedzinach nauki oraz odkryć naukowych, jednak nie jesteśmy w stanie wymienić ich aż tak dużo lub nawet uważamy, że było ich niewiele.

Nic bardziej mylnego!

 

Gdy zagłębimy się chociażby w świat fizyki czy chemii, odkryjemy jak wielu spośród naukowców to kobiety, bez których nie cieszylibyśmy się elektrycznością, zaawansowaną medycyną lub eksploracją kosmosu.

 

Dobrymi przykładami, które ukazują naszą niewiedzę są 👉 Peggy Whitson, która ustanowiła rekord wśród amerykańskich astronautów pod względem dni spędzonych w kosmosie (665 dni) lub 👉 Lise Meitner – fizyczka, która pierwsza użyła terminu ,,rozszczepienie jądra atomowego” i którą pominięto podczas przydzielania Nagrody Nobla, na rzecz jej współpracownika Otto Hahn’a.

 

Poniżej chcielibyśmy przedstawić Wam sylwetki kilku wybitnych kobiet, które subiektywnie uważamy, według ekipy ZdrowieWita, że zmieniły świat.

 

Joanna d'Arc

Kobieta, która nie bała się mężczyzn

 

 

Pochodziła ze wsi leżącej w księstwie Bar, z rodziny, która posiadała 20 hektarów ziemi. Mimo czasów w jakich żyła i ówczesnych podziałów klasowych, udało jej się stanąć na czele armii francuskiej, jako jeden z dowódców, podczas trwania wojny stuletniej.

Dzięki jej strategii francuzi zdobyli Orleańskie twierdze Saint Loup, Saint Jean Le Blanc, Saint Augustin oraz główną angielską twierdzę les Tourells. Do osiągnięć Joanny dodaje się również odbicie miejscowości Jargeu, Meung-sur-Loire i Beaugency.

Uznaje się, że przeciwstawienie się przez Joannę D’arc dotychczasowej ostrożnej strategii oraz zwiększenie morali wśród wojski dzięki jej osobie, doprowadziło do kolejnych serii zwycięstw francuzów  m. in. spektakularnego zwycięstwa w bitwie pod Patay.

Podczas jednej z bitew, Joanna została raniona w szyję przez strzałę oraz otrzymała uderzenie w głowę kamienną kulą podczas wspinaczki po drabinie na mur.

Nosiła męskie ubranie, nawet podczas własnego procesu, co nigdy nie miało miejsca wcześniej w historii. Uznaje się ją za prekursorkę przełamywanie norm kulturowych oraz klasowych.

 

 


 

Maria Skłodowska-Curie

Jedna z trzech osób, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż jeden raz.

 

 

 

 

Pochodziła z Warszawy i nie mogła podjąć studiów na ziemiach polskich więc wyjechała do Paryża, aby tam zacząć naukę na Sorbonie.

Maria Skłodowska-Curie uznawana jest za prekursorkę nowej dziedziny – radiochemii. Odkryła dwa nowe pierwiastki – polon i rad. Rozwinęła teorię promieniotwórczości oraz technikę rozdzielania izotopów. Badała właściwości pierwiastków promieniotwórczych.

Dzięki jej inicjatywie prowadzono badania nad leczeniem nowotworów za pomocą promieniowania.

Otrzymała dwie Nagrody Nobla z fizyki w 1904 roku i w 1911 roku z chemii. Została pierwszą kobietą-profesorem na paryskiej Sorbonie.

 

 


 

Simone de Beauvoir

Skandaliczna filozofka, pisarka i feministka

 

 

Simone de Beauvoir to jedna z najważniejszych postaci feminizmu drugiej fali. Najsłynniejszą jej książką jest ,,Druga płeć”, która sprzedała się w ponad 20 000 egzemplarzach już w pierwszym tygodniu.

Postawa Simone, wywoływała w jej czasach falę skandali. 

Nigdy nie chciała posiadać dzieci, kilkukrotnie poddawała się zabiegowi aborcji, a instytucję małżeństwa porównywała do prostytucji. Uważa się, że jej książki przyczyniły się w znacznym stopniu do legalizacji aborcji we Francji.

Otrzymała nagrodę Goncourtów za napisanie książki Les Mandarins (Mandaryni). Mimo swoich poglądów, adoptowała w 1964 roku studentkę filozofii.

 


 

 

Coco Chanel

Przedsiębiorcza i kreująca trendy

 

 

 

Urodziła się w małym miasteczku Samur. Osierocona przez matkę i pozostawiona przez ojca, spędziła 6 lat w sierocińcu.

Nie powstrzymało jej to jednak przed realizacją marzeń.

Występowała jako piosenkarka i tancerka, aż w końcu założyła swój pierwszy sklep w Paryżu z damskimi ubraniami i kapeluszami.

Wystarczyło zaledwie 6 lat, żeby założyła swój dom mody marki Chanel. Największy jednak sukces odniosła dzięki perfumom Chanel No. 5.

W latach dwudziestych zatrudniała około 3500 osób, posiadała takie przedsiębiorstwa jak zakład tekstylny, pracownia biżuterii artystycznej czy laboratorium perfumeryjne, co było nie lada wyzwaniem w tamtych czasach, nawet dla mężczyzn.

Odmieniła całkowicie świat mody oraz przemysł odzieżowy, stawiając na prostotę i funkcjonalność ubioru.

 


 

 

Jane Goodall

Kobieta, która potrafi dogadać się z każdym

 

 

Valerie Jane Morris-Goodall to brytyjska badaczka specjalizująca się w prymatologii, antropologii i etologii. Od ponad 50 lat prowadzi badania w Parku Narodowym Gombe w Tanzanii.

Obiektem jej prac są szympansy.

Odkrycia Valerie Jane Morris-Goodall pomogły poznać procesy myślenia, działania, społecznego uczenia się i kultury wśród dzikich szympansów oraz porównanie ich do innych gatunków z tej samej rodziny homonidów, również ludzi.

Jednym z największym odkryć Goodall było to, że szympansy potrafią posługiwać się narzędziami. Nadawała im również imiona, co było odejściem od tradycyjnych metod akademickich, gdzie używano do tego celu numeracji.

Jane Goodal została odznaczona orderami i nagrodami przez władze Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii, Holandii, Włoch i Tanzanii.

 


 

 

Malala Yousafzai

Zabroniono jej się uczyć – nie posłuchała

 

 

 

Urodziła się w niewielkiej miejscowości Swat w Pakistanie. Ojciec Malali zawsze powtarzał jej, że będzie ,,wolna jak ptak”, mimo ograniczeń, jakie nakładała kultura pasztuńska na dziewczynki.

Zaczęła od prowadzenia bloga w 2009 roku pod pseudonimem Gul Makai, gdy talibowie zaczęli zamykać szkoły prywatne po wprowadzeniu zakazu edukowania dziewczynek.

W 2012 roku została postrzelona w głowę i szyję przez talibów zamachowców.

Otrzymała wiele nagród  m. in. Międzynarodową Dziecięcą Nagrodę Pokojową, Nagrodę Sacharowa, Nagrodę Simone de Beaurior oraz Nagrodę Anny Politkowskiej. Została najmłodszą osobą odznaczoną Pokojową Nagrodą Nobla w 2014 roku oraz Orderem Uśmiechu w 2016 roku.

 


 

 

Katarzyna Nosowska kiedyś napisała:

"Kobieta jest organizmem ultradoskonałym. Potrafi się regenerować po ekstremalnie ciężkich doświadczeniach. Przetrwa wszystko."

 

Kobiety - podziwiamy, szanujemy, gratulujemy!

Ekipa sklepu ZdrowieWita

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium